Тексти
2020-11-17 15:54 Кейси

Перші два аргументи для Кабміну про ринок ТРЦ у європейських країнах

Українські підприємці опозиційно сприйняли рішення Кабінету Міністрів України про введення карантину вихідного дня, вважаючи його недоцільним та неконструктивним.


Malls Club взяв на себе відповідальність підготувати 5-просвітницьких аргументів, якими проінформує уряд про діяльність ТРЦ, заходи безпеки та європейський досвід у питаннях впровадження карантину та суміжних рішень у підтримці бізнесу та громадян. Адже в Україні часто звертаються до міжнародної практики, щоб вивчати та впроваджувати кращі зразки.

Отже, карантин 2.0. Короткий огляд європейського досвіду.

Перш за все слід проговорити європейський підхід до товарів: там вони поділяються на essential goods (або essential needs) та non-essential. До першої групи входять продукти, ліки та будівельні матеріали – відповідно це продуктові магазини, аптеки і ТЦ на кшталт нашого «Епіцентру», які, до речі, в країнах Європи не закрили навіть в березні.
Вважається, що будь-яка людина за будь-якої ситуації має виключне право на бутерброд, табурет та пігулки. Але зважаючи на те, що більшість шопінг моллів у всьому світі мають тенденцію поєднувати «ессеншл» та «не-ессеншл», цікаво поглянути, як європейські країни вирішують цю складну ситуацію.

У Європі ринок торгових центрів вважають стратегічним. У тому числі в плані наповнення державного бюджету. Зокрема, саме так висловився президент Франції Емманюель Макрон.

По-друге, навіть при закритті роботи торгових центрів та магазинів, уряди європейських країн діють конструктивно та зважено, пропонують прозорі механізми компенсації втрат, тобто держава разом із підприємцями прогнозують, рахують та обговорюють алгоритми підтримки бізнесу. Не варто забувати, що в Європі ефективно діє страхова медицина, яка покриває витрати на лікування і громадяни почувають себе захищеними.

По-третє, деякі країни до локдауну відносяться вибірково – вводять обмеження на окремих територіях чи на окремих сегментах. А перед введенням повного локдауну «готують» до цього – і громадян, і бізнес.

Німеччина
Населення країни – 82 млн. З початку епідемії коронавірус підтвердили у понад 600 тис. осіб. За кількістю нових випадків зараження за добу у Німеччині щодня фіксується рекордна кількість – понад 19 тис.

Наприкінці жовтня Німеччина оголосила про частковий локдаун на п'ять тижнів. Закриттю підлягали всі ресторани і кафе. Це суттєво повпливало на стиль життя громадян, адже для німців вже увійшло у щоденний ритм вечеряти не вдома, а у закладах громадського харчування.
ТРЦ залишилися відкритими, але з лімітом - один покупець на десять квадратних метрів.
«Ми перебуваємо в серйозній стадії пандемії», - констатувала канцлер ФРН Ангела Меркель. Вона підкреслила, що країна не може дозволити собі другого локдауну.
Маркером до прийняття рішень у Німеччині є показник кількості нових випадків інфікування на 100 тисяч населення упродовж тижня.

Бельгія
Населення країни – 11,5 млн.
Епідемічна ситуація в Бельгії погіршується із кожним днем. Загальна кількість людей, які були інфіковані на COVID-19 з початку пандемії, становить понад 400 тис. осіб.

З 2 листопада закриті всі ресторани і кафе та частково магазини з товарами non-essential. Винятки: аптеки, газетні кіоски, продуктові магазини, книжкові крамниці, магазини кормів для домашніх тварин, всі магазини будь-якої техніки, садові центри, магазини тканин і канцелярських товарів. Торгові центри в Бельгії відкриті, але оператори, які не потрапляють в наведений список, не працюють.

Великобританія
Населення країни – 66,65 млн. Всього інфіковано – понад 1,4 млн. осіб.

Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон оголосив про локдаун терміном на один місяць. Утім, супермаркетам дозволено продавати товари як першої, так і другорядної необхідності.
У Шотландії, яка вважається менш економічно забезпеченою, було введено п'ятирівневу систему карантинних обмежень. При цьому обмеження для кожної території переглядаються щотижня. І на жодному рівні не було передбачено закриття або обмеження роботи торгових центрів. Однак з понеділка 16 листопада, Шотландія увійшла в повний локдаун.
Уельс, навпаки, 9 листопада було виведено з локдауну, який тривав упродовж жовтня. Кінотеатри і ТРЦ там вже працюють, ресторани працюють до 22.00, але заборонено збиратися більше 4-х осіб.

Франція
Населення країни – 67 млн. З початку пандемії зафіксовано понад 1,3 млн. позитивних тестів на коронавірус. Щодня фіксується понад 40 тис. нових випадків.

Уряд Франції з 1 листопада до 1 грудня закрив усі ТРЦ. На наступний ранок увесь французький ритейл вийшов на вулиці міст із протестом. На ситуацію вплинув президент Емманюель Макрон, який офіційно виступив і сказав, що торгові центри показують гарні результати і є одними із стратегічних об'єктів наповнення бюджету, а отже їх закриття позначиться на економіці країни. Макрон рекомендував урядові відкрити ТРЦ, принаймні, не штрафувати їх. Ринок подякував президенту за підтримку. Втім, відкрилися тільки сміливці. Більшість ТРЦ у Франції залишається закритими.

Греція
Населення країни – 11 млн. Всього інфіковано – 76,5 тис. осіб. За день статистика показує понад 3 тис. нових випадків.

У Греції на тренді - зонування. Це означає, що закривається не все і не всюди. В червоних зонах в локдаун потрапили, передусім, спортивні центри і ресторани. Торгові центри поки що відкриті, але ведеться посилений контроль над дотриманням епідеміологічних норм.

Італія
Населення країни – 60,3 млн. Всього інфіковано – 1,2 млн. осіб.

Як не дивно, в найбільш постраждалій від коронавірусу країні Європи нині ТРЦ відкриті. Втім, прем'єр-міністр вже подав петицію про закриття торгових центрів у проблемних зонах, і лише на вихідні. Також в Італії закриті всі кінотеатри, а ресторани і кафе працюють лише до 18.00.

Нідерланди
Населення країни – 17,3 млн. Всього інфіковано – понад 455 тис. осіб.

ТРЦ і ресторани закриті. Продуктові магазини працюють до 20.00. Країна знаходиться в стані повного локдауну.

Португалія
Населення країни – 10,3 млн. Всього інфіковано – 230 тис. осіб.

Країна закрита на повний локдаун. У більшості областей у вихідні не працюють навіть продуктові магазини.

Іспанія
Населення країни – 46,9 млн. Всього інфіковано – понад 1, 6 млн. осіб.

Країна закрита на повний локдаун. Уряд оголосив надзвичайний стан і ввів комендантську годину.

Чехія
Населення країни – 10,7 млн. Всього інфіковано – понад 467 тис. осіб.

6 жовтня в країні було оголошено надзвичайний стан. На сьогодні Чехія все ще знаходиться в локдауні.

----------------------------

Динаміка поширення коронавірусу в країнах ЄС та Об’єднаного Королівства, в тому числі кількість захворівших за останні 2 тижні на 100 тис. населення


За матеріалами сайтів www.retaildetail.eu, www.bbc.com, www.telegraph.co.uk, www.politico.co.uk