Представники українських ТРЦ вважають, що уряду країни варто ранжувати галузі економіки за рівнем забезпечення безпеки і соціальної дистанції для громадян і тільки тоді приймати зважені рішення щодо локдауну установ.
«Ми говоримо про відповідальне управління державою. Для збереження балансу в країні владі неприпустимо приймати такі рішення, які невиправдані ні економічно, ні соціально. Навіщо вбивати галузь, яка генерує податки, яка впроваджує всі необхідні санітарно-епідеміологічні анти-ковідні заходи безпеки, де працевлаштовано понад 0,5 млн українців. Місяць локдауна вихідного дня призведе до того, що за рахунок держави ритейлери втратять більше 15 млрд грн. А торгові центри - більше 5 млрд грн. Якщо локдаун вихідного дня буде продовжений - суми втрат будуть рости пропорційно, а люди залишаться без роботи», - зазначив Артем Шлапак, керівник Клубу торгових центрів України Malls Club.
«Падіння купівельної спроможності, відсутність джерел доходів під час весняного локдауна, збільшення витрат на забезпечення заходів безпеки, ускладнення взаємодій між орендодавцем і орендарем - це сьогоднішні реалії в екосистемі ТРЦ. Фінансові втрати посилилися через введення карантину вихідного дня. Вважаю, що це випробування таке ж складне, як і весняний локдаун, адже в результаті ритейлери втратили понад 40% потенційно можливих доходів. І якщо припустити локдаун в грудні - то це буде повний колапс системи, який не подолати тими ж механізмами, які ми впроваджували навесні», - підтвердив Єгор Верлооченко, директор маркет-молу «Даринок».
«Через локдаун ТРЦ втратили трафік покупців. Сьогодні кількість відвідувачів зменшилася в різних торгово-розважальних центрах на 20 - 40% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Змінилася і споживча поведінка - українці стали більш детально планувати візит і намагаються задовольнити максимальну кількість потреб за один похід. Також варто відзначити такі тренди карантинного періоду: скоротилися час перебування в ТРЦ і частота візитів, люди рідше стали харчуватися в закладах фудкортів і неохоче залишають дітей в дитячих розважальних центрах. Нестабільність в роботі ТРЦ в першу чергу позначається на компаніях з українським капіталом. У той же час торгові центри залишаються місцем позитивних емоцій», - заявила Катерина Весна, керівник департаменту клієнтських і консалтингових послуг у сфері торговельної нерухомості міжнародної компанії Cushman & Wakefield в Україні.
У той же час ТРЦ регулярно перевіряють різні контролюючі органи влади, в тому числі представники державної санітарно-епідеміологічної служби та поліції.
«ТРЦ зобов'язані забезпечити 100% анти-епідеміологічні заходи безпеки і несуть відповідальність за дотримання масочного режиму і соціальної дистанції. Дуже важливо вибудувати правильну комунікацію з відвідувачами і підвищувати рівень їх інформованості, а так само забезпечити гостям безпечні умови - встановити САНІТАЙЗЕР, маскомати, в тому числі і з можливістю отримати маску безкоштовно. Моніторинг виконання заходів безпеки ми організували спільно з Державною Службою Охорони, яка має ширші повноваження при роботі в конфліктних ситуаціях в порівнянні з приватними охоронними агентствами» - поділився керівничим кейсом Андрій Бринзило, Генеральний директор ТРЦ Riviera в Одесі.
«Навіть закритий тимчасово магазин передбачає певний рівень витрат. Багато ритейлерів ледве пережили перший локдаун, «проївши» запаси і ліквідність. Зараз - в день закриваються десятки магазинів, а вивільнені площі виставлені в оренду. А при новому локдауні кількість банкрутств і звільнень співробітників збільшиться в рази», - резюмував Юрій Сургай, генеральний директор Lush Ukraine.
Цифрова матриця для економічних прорахунків300 - всього професійних ТРЦ в Україні1500 - кількість співробітників в одному ТРЦ500 000 - персонал галузі ТРЦ, які можуть втратити роботу30-60% - це відсоток товарообігу вихідного дня від загального тижневого ТО2 - 5 млн грн - збитки одного торгового центру через тритижневий карантину вихідного дня5 млрд грн - збитки торгових центрів від місячного карантину вихідного дня15 млрд грн - збитки роздрібних магазинів від місячного карантину вихідного дняЧи зможе держава допомогти всім, хто збанкрутів, втратив роботу, закрив бізнес і поніс колосальні збитки?
Довідка про Клуб торгових центрів України Malls Club
Malls Club - це професійне співтовариство, яке об'єднує представників ТРЦ України. Головна місія Клубу в 2020 - це відстоювання інтересів галузі перед державою, презентація владі моделей управління ТРЦ, донесення інформації про об'єкти як безпечні соціальні простори, що виконують усі накази щодо державних норм і вимог в питаннях соціальної дистанції і санепідеміологічних заходів безпеки.