Тексти
2020-09-17 10:24 Новини

Артем Шлапак: Як переконатися у професійності ТРЦ



На картах міст України позначено понад 200 ТРЦ різних форматів. Із абревіатурами ТРЦ і ТЦ, ТРК і МФК поряд із бренд-назвою шопінг моллу.  Наприклад, МФК Gulliver, ТРЦ «Подоляни», ТРК City Mall чи ТЦ Gorodok Gallery.

У клубі торгових центрів України Malls Club ми вирішили систематизувати всі класифікації та визначення...


Також найближчим часом презентуємо оновлену карту професійних ТРЦ України, включаючи регіональні та столичні об’єкти. А тим часом пропоную переглянути доступні параметри сегментації ТРЦ, якими користуються гравці   ринку комерційної нерухомості як в європейських країнах, так і у нас.

В залежності від розмірів GLA розрізняють 4 формати ТРЦ:
Дуже великий торговий центр – це об’єкт торгової нерухомості, площа якого перевищує  80 000 кв.м.
Великий торговий центр – це об’єкт торгової нерухомості площею 45 000 - 79 999 кв.м.
Середній торговий центр – це об’єкт торгової нерухомості площею 20 000 - 39 999 кв.м.
Маленький торговий центр - це об’єкт торгової нерухомості площею 5 000 – 20 000 кв.м.

Особливу дискусію викликає визначення «професійний торговий центр».  Зважаючи на дані консалтингової компанії UTG, за рекомендаціями ICSC Ukraine Research Group, професійний торговий центр – це об’єкт торгової нерухомості площею понад 5 000 кв.м., у якому основний якір не перевищує 90% GLA, а кількість лотів - не менше 20.

Також дані щодо площі, яка здається в оренду, або щодо вакантності ТРЦ обов’язково повинні бути оприлюднені та знаходитись у вільному інформаційному доступі.



У професійному торговому центрі – централізований менеджмент. Тобто ним керують такі функціональні служби чи відділи, як експлуатація, маркетинг, оренда тощо. Зауважу, що нема принципового значення, у якому співвідношенні знаходяться торгова чи розважальна зони.

Однак у даній класифікації професійного ТРЦ поки немає вимог про концепцію, позиціонування та наявність бренду ТРЦ. Хоча останнім часом ринок торгових центрів України настільки активізувався і професійно «виріс», що імена шопінг моллів стають такими ж популярними соціально-культурними брендами, як і назви театрів, музеїв та парків.

Стосовно ТРЦ, ТЦ, ТРК, МФК, то розшифрувати абревіатуру просто:
ТЦ – торговий центр, без розважальної складової. Можна припустити, що у даному об’єкті розміщена лише торгова галерея, без кінотеатру, фудкорту, дитячих центрів та інших додаткових активацій.
ТРЦ – торгово-розважальний центр, у структурі якого функціонує як торгова, так і розважальна складова.  З кінотеатром, дитячою розважальною зоною, боулінгом, квест-кімнатами та іншими фановими опціями та сервісами.
ТРК – торгово-розважальний комплекс. Те саме, що і ТРЦ. Хоча серед нашої професійної спільноти ТРЦ в розмовах, статтях і презентаціях вживається частіше, коли мова йде про категорійну дефініцію шопінг моллу.
МФК – мультифункціональний торговий центр, у складі якого, окрім торгової та розважальної частини, присутні й інші. Наприклад, офіси, хаби, житлові апартаменти, спортивні клуби, а також освітні та релігійно-культурні заклади.
Із нових означальних формулювань, які надають об’єкту інноваційності та ексклюзивності, можна зустріти ритейл-парки, модатеки, мегамолли та fashion-пасажі.


Колеги на ринку торгової нерухомості знають, що при підготовці інвестиційної документації, при підписанні договорів про співпрацю та в партнерських проєктах важливими є такі дані, як місце розташування ТРЦ, його футфолл та трафік, зона впливу та радіус доступності, товарна спеціалізація та сегменти цільових груп, портрет споживача, інфраструктура, сервіс, паркінг, модель управління будівлею та система охорони.

Так що скоро ми презентуємо оновлену карту професійних ТРЦ України, щоб гравцям ринку було зручно користуватися правильною термінологією, обговорюючи потенційні проєкти з інвесторами та партнерами.