В Україні налічується близько 300 професійних торгово-розважальних центрів, які пропорційно розміщені у кожній області та регіоні.
Цього року ТРЦ став об’єктом прискіпливої уваги з боку влади, громадськості та учасників ринку ритейлу, які розвивають свій бізнес у торгово-розважальному центрі. Адже ТРЦ – це стратегічно важливий об’єкт, який приймає на своєму просторі відвідувачів, поєднує інтереси покупців та продавців, а також дає можливість реалізовувати потенціал сотням суміжних підприємців.
Варто внести кілька важливих пояснень стосовно бізнес-моделі ТРЦ. По-перше, це великі об’єкти, для будівництва яких залучені кошти інвесторів та банківське кредитування. Вартість кожного об’єкту оцінюється в рамках проведеного due diligence. Враховуючи кредитні зобов’язання, коефіцієнт дисконтування та середня окупність об’єкту в Україні становить 5-10 років. В європейських країнах цей період значно коротший. По-друге, навіть за умови, що доступ відвідувачів до ТРЦ обмежений, а більшість магазинів у ТРЦ закриті на карантин, компанії-девелоперу необхідно фінансувати кошти на утримання будівлі.
Також, незважаючи на карантин, у більшості українських ТРЦ існують кредитні зобов’язання перед банками, які необхідно вчасно оплачувати, щоб уникнути штрафів. Кожен ритейлер знає, скільки коштує відкриття нового магазину відповідно до площі та утримання даної площі. Це як квартирне питання – проживаєш/не проживаєш, а комунальні послуги необхідно сплачувати. У ТРЦ – більше зобов’язань як перед фінансовими установами, так і перед державними контролюючими органами влади. І перед відвідувачами, адже саме ТРЦ обіцяє та гарантує комфортний шопінг. І навіть споживацькі конфлікти, які часто мають місце в конкретному магазині, зазвичай вирішувати доводиться ТРЦ. Адже одна пляма в магазині поширюється в геометричній прогресії на увесь ТРЦ.
ТРЦ також сплачують державі податки, в тому числі податок на нерухомість, оренду землі, земельний податок, податок на додану вартість, податок на прибуток, єдиний соціальний внесок. ТРЦ сплачують кредити, утримують об’єкт та прилеглу навколишню територію, реалізовують КСВ та доброчинні проєкти. У ТРЦ є штат працівників та низка аутсорсових компаній, які надають сервіс. І це великий міф вважати, що на ТРЦ не впливають карантини. Ще масштабніше впливають, ніж на один конкретний магазин, у якого тим більше є онлайн майданчик продажу товарів чи інтернет-магазин.