Тексти
Кейси

Інна Сотнікова: «Технічна експлуатація – це про атмосферу та безпеку водночас»

На запрошення Клубу торгових центрів України Malls Club Інна Сотнікова, директорка ТРК «Проспект» та ТРЦ «РайON», виступила з доповіддю «Flex-менеджмент: нові вимоги, тренди, можливості та перепони» на конференції «Технічна експлуатація ТРЦ і БЦ: оптимізація витрат». Аудиторія заходу – технічні директори, керівники, інвестори торгово-розважальних, офісних центрів та мультифункціональних комплексів, які обмінювались досвідом з оптимізації витрат.


Окрім технічної складової, Інна презентувала ще й естетичну роль торгового центру. Чому вона вдалась до такого рішення, розповідає в авторській колонці для Malls Club.


Невидиме, але важливе
ТРЦ – це унікальні об’єкти, які відвідувачі цінують за приємну атмосферу. До її складу входять не лише архітектура, можливість дистанціюватися від людей і водночас залишатись у відкритому соціумі, спілкування з продавцями-консультантами, неспішні прогулянки по магазинах, а й титанічні зусилля технічної команди та підрядників, які налагоджують в ТРЦ системи вентиляції та кондиціонування, освітлення, створюють мікроклімат приміщень тощо. Ці процеси непомітні для гостей ТРЦ, але саме завдяки їм у торговому центрі комфортно перебувати.

І хоча технічне обладнання – це не осяйні вітрини «якірних» орендарів, повз які щоденно проходять десятки тисяч людей, його ми теж підтримуємо в естетичному вигляді. Зокрема проявляється це в регулярних клінінгових процедурах та наявності чіткого маркування. А найголовніше – наша пожежна драбина не слугує вішаком.

Технічна експлуатація – це ще й про те, наскільки безпечно відвідувач почувається у торговому центрі. У нас продумана система гасіння пожежі, а в резервуарі у підвалі ТРК «Проспект» зберігається 745 м3 води. Якщо у галереї ТРК подивитись уважно на стелю, то можна помітити низку краників, з яких на випадок загоряння литимуться потоки води.

Чого вдалось досягти за останній рік
Зазвичай раніше для введення певного процесу або стану персоналові ТРЦ потрібно було від 10 до 24 днів. Але коли оголосили перший локдаун у 2020-му, цей час скоротився до 6 годин.

Пріоритетом в менеджменті стала гнучкість і швидкість заради безпеки, ефективності та привабливості. Незважаючи на те, що міг працювати умовно один магазин, все одно потрібно було залучати і організовувати всі сервіси: клінінг, службу безпеки, технічне обслуговування.

За домовленістю із підрядниками, під час першого карантину нам вдалося скоротити витрати на технічні процеси: економія сягнула 50%. На сьогоднішній день ми повернулись до докарантинних показників.

ТРЦ як взаємопов'язана екосистема
Торговий центр – це жива й гнучка екосистема, яка проходить певні етапи розвитку та впливає на навколишнє середовище урбаністики та соціуму. Технічна експлуатація як її важлива складова теж не стоїть на місці, адже щороку удосконалюються технології, а до енергоефективності ТРЦ підвищуються вимоги з боку інвесторів.

Тому, щоб зрозуміти стан енергоспоживання нашого ТРЦ «РайON» та визначити його перспективи, ми провели енергетичний аудит. Оскільки сформулювали деталізоване ТЗ, то й отримали чіткі рекомендації від підрядника. А ще зрозуміли, що ТРЦ «РайON» за якістю технічного обладнання не поступається ні європейським, ні американським торговим центрам.

Ми розвиваємо торгові центри як соціальні осередки, тому втілюємо саме ті ініціативи, які залучають місцеві спільноти та лідерів думок. Нещодавно у ТРК «Проспект» ми презентували арт-експозицію Fashion & Profession, і нам приємно, що служба експлуатації також взяла активну участь в її реалізації.
Це демонструє простий і непорушний факт: немає «менш важливих» чи «другорядних» служб - усі вони вкрай необхідні, адже становлять цілісний організм, забезпечуючи здорове функціонування ТРЦ.